Kunnallisjärjestö

Keskeinen kunnallispolitiikan vaikuttaja

Lahtelaiset sosialidemokraattiset perusyhdistykset muodostavat kunnallisjärjestön. Kunnallisjärjestön päätösvaltaa käyttää niiden sääntöjen mukaan edustajisto, joka päättää mm. sosialidemokraattisen kunnallispolitiikan linjasta.

Kunnallisjärjestöt ovat keskeisiä kunnallispolitiikan vaikuttajia. Kunnallisjärjestö tekee esitykset SDP:n ehdokkaista eri kunnallisiin luottamuselimiin. Lisäksi kunnallisjärjestö vastaa myös Lahden alueella tapahtuvista vaalivalmisteluista.

SDP:llä on yhteensä 115 kunnallisjärjestöä. Niiden tarkoituksena on liittää yhteen kaikki kunnassa olevat puolueen perusyhdistykset.



Sosialidemokraattinen toiminta Lahdessa tapahtuu pääasiassa:

Perusyhdistyksissä, joihin puolueen jäsenet kuuluvat

Kunnallisjärjestössä, jotka ovat perusyhdistysten yhteiselimiä

Valtuustoryhmässä, johon kuuluvat kaikki SDP:n valtuutetut

Kunnanhallitusryhmässä, johon kuuluvat SDP:n kunnanhallituksen jäsenet

Lautakuntaryhmässä, johon kuuluvat SDP:n kunkin lautakunnan jäsenet

Kunnallisjärjestön puheenjohtajana toimii kunnallisjärjestön hallituksen puheenjohtaja.



Kunnallisjärjestön hallitus 2021

Jetta Laakso, puheenjohtaja,
puh. 050 910 4215, jetta.laakso@lh.lahti.fi

Heikki Moilanen, varapuheenjohtaja,
puh. 040 548 8032, simson043@gmail.com

Eija Sintonen, sihteeri,
puh. 040 530 7951, sintoneneija@gmail.com

Anneli Viinikka, varasihteeri,
puh. 03 787 5571, viinikka.anneli@gmail.com

Minna Hahl, taloudenhoitaja,
puh. 050 599 7837, toimisto@lahdendemarit.fi

Jäsenet:

Jari Hartman,
puh. 050 382 4990, jari.hartman@phnet.fi

Sirkku Hildén,
puh. 050 327 2691, sirkku.hilden@gmail.com

Mirja Jerndahl,
puh. 040 076 9610, mirja.jerndahl@saunalahti.fi

Pekka Komu, valtuustoryhmän puheenjohtaja,
puh. 040 741 3299, pekka.komu@gmail.com

Eila Lampio,
puh. 040 503 9541, eila.lampio@phnet.fi

Kari Lempinen,
puh. 040 080 0657, kari.lempinen@posti.com

Kimmo Nikula,
puh. 050 310 0675, kimmo.nikula@pam.fi

Tomi Sairomaa,
puh. 050 543 5871, tomi.sairomaa@gmail.com

Neea Similä,
puh. 040 506 7979, neea.simila@gmail.com

Kimi Uosukainen,
puh. 040 960 7210, kimi.uosukainen@gmail.com

Ulla Vaara,
puh. 044 298 5607, ulla.vaara@lh.lahti.fi