Luottamustoimihenkilöt alkaen 1.8.2021

Lahden demareiden edustajat luottamustehtävissä

Kaupunginvaltuusto

3. varapuheenjohtaja
Pekka Komu
kehittämispäällikkö
puh. 040 741 3299
pekka.komu@gmail.com


Kaupunginhallitus

Puheenjohtaja:
Sirkku Hildén
terveydenhoitaja
puh. 050 327 2691
sirkku.hilden@gmail.com

Varajäsen:
Maria Mäkynen
koulutuksen asiantuntija
puh. 040 529 8113
maria.makynen@tsl.fi

Jäsen:
Minna Lampinen
yksityinen perhepäivähoitaja
puh. 044 554 6414
minna.lampinen@lh.lahti.fi

Varajäsen:
Sanna Virta
projektikoordinaattori, FM
sannavirta@gmail.com

Jäsen:
Erkki Nieminen
VTM, kasvatustieteen tohtori
puh. 040 084 2323
erkki.nieminen@lh.lahti.fi

Varajäsen:
Tomi Sairomaa
kohdevalvoja
puh. 050 543 5871
tomi.sairomaa@gmail.com


Hyvinvointi- ja vapaa-aikalautakunta

Puheenjohtaja:
Maria Mäkynen
koulutuksen asiantuntija
puh. 040 529 8113
maria.makynen@tsl.fi

Varajäsen:
Katja Hotta
Kassamyyjä, PAM osasto 062 puheenjohtaja
hottakatja@outlook.com

Jäsen:
Ville Kirkonpelto
palveluyksikön johtaja
v.kirkonpelto@gmail.com

Varajäsen:
Pekka Sillanmäki
muovityöntekijä
puh. 040 752 1569
pekka.sillanmaki@rondom.fi

Jäsen:
Roosa Rusanen
vapaaehtoistoiminnan asiantuntija
puh. 050 361 1334
roosa.rusanen@outlook.com

Varajäsen:
Sara Etola
restonomi
sara.etola@gmail.com


Sivistyslautakunta

Puheenjohtaja:
Marju Markkanen
KT, rehtori, toiminnanjohtaja
puh. 040 587 5557
marju.markkanen@gmail.com

Varajäsen:
Hanne Savolainen
omavalmentaja, luottamusmies, HHJ
puh. 050 549 9836
hanne.savolainen@gmail.com

Jäsen:
Jari Hartman
ammattimies
puh. 050 382 4990
jari.hartman@phnet.fi

Varajäsen:
Saara Honkanen
koulunkäynnin ohjaaja

Jäsen:
Janne Virtanen
erikoistuva lääkäri
virtanen.janne@gmail.com

Varajäsen:
Antti Laaksonen
rehtori, eläkkeellä
puh. 041 435 2701
alaakson56@gmail.com


Tarkastuslautakunta

Jäsen:
Tarja Kirvesmies
työnohjaaja
puh. 040 045 0122
tarja0107@gmail.com

Varajäsen:
Hilla Kakko
ammatillinen erityisopettaja, lehtori
hillaskakko@gmail.com

Jäsen:
Seppo Koskinen
leipuri, eläkkeellä
puh. 050 558 0938
seppotapio.k@gmail.com

Varajäsen:
Antti Toijanaho
toimihenkilö, varatyösuojeluvaltuutettu
puh. 040 718 7280
antti.toijanaho@gmail.com

Jäsen:
Sinikka Ruuska
lähihoitaja
puh. 040 768 0062
sinikka.ruuska@outlook.com

Varajäsen:
Satu Lehtola
työsuojeluvaltuutettu
puh. 040 535 0820
satu.lehtola@outlook.com

Jäsen:
Ulla Vaara
HHJ, osastonsihteeri, eläkeläinen
puh. 044 298 5607
ulla.vaara@lh.lahti.fi

Varajäsen:
Virpi Sorsa
tutkijatohtori, filosofian tohtori
puh. 050 376 1721
virpi.sorsa@icloud.com


Kaupunkiympäristölautakunta

Jäsen:
Ville Nikkilä
Insinööri (AMK), yksikönpäällikkö
ville.nikkila@gmail.com

Varajäsen:
Rauno Grönroos
eläkeläinen
puh.  040 079 8131
rauno.gronroos@phnet.fi

Jäsen:
Tomi Sairomaa
kohdevalvoja
puh. 050 543 5871
tomi.sairomaa@gmail.com

Varajäsen:
Olli Kautonen
eläkeläinen
puh. 044 780 1243
olli.kautonen@phnet.fi

Jäsen:
Anneli Viinikka
kodinhoitaja, eläkkeellä
puh. 03 787 5571
viinikka.anneli@gmail.com

Varajäsen:
Mervi Kaino
Lähihoitaja, sosionomi, päihdetyöntekijä
mervi.kaino@gmail.com


Rakennus- ja ympäristölupalautakunta

Jäsen:
Rauno Grönroos
eläkeläinen
puh.  040 079 8131
rauno.gronroos@phnet.fi

Varajäsen:
Jari Volanen
rakennusinsinööri, projektipäällikkö
puh. 050 524 0660
japata.volanen@gmail.com

Jäsen:
Neea Similä
TKI-asiantuntija, Insinööri YAMK
puh. 040 506 7979
neea.simila@gmail.com

Varajäsen:
Riikka Raaska
työhyvinvointiasiantuntija
puh. 0400 837 586
riikka.raaska@phnet.fi


Lahden seudun joukkoliikennelautakunta

Puheenjohtaja:
Siru Heromaa-Karjalainen
Sairaanhoitaja/TtK/TtM-opiskelija
siru.heromaa@gmail.com

Varajäsen:
Sanna Virta
projektikoordinaattori, FM
sannavirta@gmail.com

Jäsen:
Sami Korkiakoski
laitoshuoltaja
puh. 044 791 1290
sami.korkiakoski@luukku.com

Varajäsen:
Pekka Sillanmäki
muovityöntekijä
puh. 040 752 1569
pekka.sillanmaki@rondom.fi


Päijät-Hämeen jätelautakunta

Jäsen:
Soile Sauranen
työkykykoordinaattori
puh. 040 567 6449
soilesauranen@gmail.com

Varajäsen:
Marjut Hakala
perushoitaja, pääluottamusmies
puh. 050 084 6381
marjut.hakala@superliitto.fi


Kaupunginvaltuuston vaalilautakunta

Jäsen:
Maria Mäkynen
koulutuksen asiantuntija
puh. 040 529 8113
maria.makynen@tsl.fi

Varajäsen:
Marjut Hakala
perushoitaja, pääluottamusmies
puh. 050 084 6381
marjut.hakala@superliitto.fi


Kunnan keskusvaalilautakunta

Puheenjohtaja:
Erkki Weurlander
eläkeläinen, ins. lehtori


Lahti Energia Oy

Varapuheenjohtaja:
Mika Kari
kansanedustaja, yhteisöpedagogi AMK
puh. 050 398 5601
mika.kari@eduskunta.fi

Jäsen:
Sanna Mäkinen
toiminnanjohtaja
puh. 0400 543 828
sanna.makinen@lvas.fi

Jäsen:
Neea Similä
TKI-asiantuntija, Insinööri YAMK
puh. 040 506 7979
neea.simila@gmail.com

Jäsen:
Kimmo Virtanen
laatupäällikkö, luottamusmies
puh. 040 540 9354
kimmo.virtanen@phnet.fi


Lahti Aqua Oy

Puheenjohtaja:
Jetta Laakso

prepress koordinaattori, HHJ
puh. 050 910 4215
jetta.laakso@lh.lahti.fi

Jäsen:
Kari Lempinen
tuntiopettaja
puh. 040 080 0657
karilempinen2@gmail.com

Jäsen:
Heikki Moilanen
veturinkuljettaja, eläkkeellä
puh. 040 548 8032
simson043@gmail.com


Päijät-Hämeen Ateriapalvelut Oy

Varapuheenjohtaja:
Marjut Hakala
perushoitaja, pääluottamusmies
puh. 050 084 6381
marjut.hakala@superliitto.fi


Päijät-Hämeen Laitoshuoltopalvelut Oy

Varapuheenjohtaja:
Jari Hartman
ammattimies
puh. 050 382 4990
jari.hartman@phnet.fi


Lahden Talot Oy

Puheenjohtaja:
Pasi Karjalainen
muovityöntekijä, yrittäjä
puh. 040 777 1245
pasi.karjalainen@lh.lahti.fi
korinfoto@gmail.com

Jäsen:
Harri Rummukainen
työntutkija
puh. 040 506 0942
harri.rummukainen@saunalahti.fi


Spatium toimitilat Oy

Puheenjohtaja:
Jarkko Nissinen
toiminnanjohtaja
puh. 040 501 5995
jaskanissinen@hotmail.com

Jäsen:
​Ville Sipilä
pääluottamusmies, työntekijä
sipilaville@hotmail.com

Jäsen:
​Susanna Soppi
sihteeri
puh. 040 509 1223
susanna.soppi@gmail.com


Kiinteistö Oy Lahden Tiedepuisto

Puheenjohtaja:
Riitta Erviä
työteknikko, eläkeläinen
puh. 040 066 1304
riitta.ervia@phnet.fi


Lahden Pysäköinti Oy

Jäsen:
Satu Lehtola
työsuojeluvaltuutettu
puh. 040 535 0820
satu.lehtola@outlook.com

Jäsen:
Tomi Paakkunainen
sairaanhoitaja AMK
puh. 040 709 0198
tomipaak1@gmail.com

Jäsen:
Risto Paulamäki
luokanopettaja, eläkkeellä
puh. 044 753 3922
ripahii54@gmail.com


KOKO Lahti Oy

Jäsen:
Antti Kuusinen
sirpaletyöläinen
puh. 046 932 8102
anttikuusinen@dnainternet.net

Jäsen:
Tapani Ripatti
ex-toimittaja, eläkkeellä
puh. 040 740 6222
tapani.ripatti@pp1.inet.fi

Jäsen:
Hanne Savolainen
omavalmentaja, luottamusmies, HHJ
puh. 050 549 9836
hanne.savolainen@gmail.com


Päijät-Hämeen Jätehuolto Oy

Puheenjohtaja:
Heikki Moilanen
veturinkuljettaja, eläkkeellä
puh. 040 548 8032
simson043@gmail.com


Lahden Urheiluhalliyhdistys ry

Varapuheenjohtaja:
Ville Sipilä
pääluottamusmies, työntekijä
sipilaville@hotmail.com

Jäsen:
Inga-Maija Hyppölä
eläkeläinen
puh. 040 707 6151
ingahyppola@gmail.com

Jäsen:
Johanna Tuliainen
ammatillinen opettaja
johanna.tuliainen@gmail.com


Lahden kansainvälinen urkuviikko ry:n hallitus

Puheenjohtaja:
Ulla Koskinen-Laine
graafinen suunnittelija
puh. 040 084 2837
ulla@kinoiiris.com


Provincia Oy

Jäsen:
Eija Sintonen
sairaanhoitaja, eläkkeellä
sintoneneija@gmail.com


Leikkialuetoimikunta

Puheenjohtaja:
Sara Etola
restonomi
sara.etola@gmail.com

Varajäsen:
Roosa Rusanen
vapaaehtoistoiminnan asiantuntija
puh. 050 361 1334
roosa.rusanen@outlook.com

Jäsen:
Juha Peltonen
tuotantotyöntekijä
j.pel@wippies.fi

Varajäsen:
Jouni Nevalainen
vahtimestari


Nimistötoimikunta

Jäsen:
Satu Lehtola
työsuojeluvaltuutettu
puh. 040 535 0820
satu.lehtola@outlook.com

Varajäsen:
Sara Etola
restonomi
sara.etola@gmail.com

Jäsen:
​Eerik Mantere
sosiaalipsykologi
eerik.m@icloud.com

Varajäsen:
Rauno Grönroos
eläkeläinen
puh.  040 079 8131
rauno.gronroos@phnet.fi


Hollolan-Lahden Vesilaitos kuntayhtymän tarkastuslautakunta

Jäsen:
Merja-Liisa Norjava
ET psykoterapeutti
puh. 040 518 4264
merja-liisa.norjava@hotmail.com

Varajäsen:
Anja Sagulin
restonomi AMK
puh. 040 066 2906
anja.sagulin@gmail.com


Päijät-Hämeen Liiton Maakuntahallitus

Puheenjohtaja:
Pekka Komu
kehittämispäällikkö
puh. 040 741 3299
pekka.komu@gmail.com

Varajäsen:
Erkki Nieminen
VTM, kasvatustieteen tohtori
puh. 040 084 2323
erkki.nieminen@lh.lahti.fi


Päijät-Hämeen Liiton maakuntavaltuusto

Jäsen:
Pasi Karjalainen
muovityöntekijä, yrittäjä
puh. 040 777 1245
pasi.karjalainen@lh.lahti.fi
korinfoto@gmail.com

Varajäsen:
Siru Heromaa-Karjalainen
Sairaanhoitaja/TtK/TtM-opiskelija
siru.heromaa@gmail.com

Jäsen:
Erkki Nieminen
VTM, kasvatustieteen tohtori
puh. 040 084 2323
erkki.nieminen@lh.lahti.fi

Varajäsen:
Tapani Ripatti
ex-toimittaja, eläkkeellä
puh. 040 740 6222
tapani.ripatti@pp1.inet.fi

Jäsen:
Sinikka Ruuska
lähihoitaja
puh. 040 768 0062
sinikka.ruuska@outlook.com

Varajäsen:
Maria Mäkynen
koulutuksen asiantuntija
puh. 040 529 8113
maria.makynen@tsl.fi

Jäsen:
Ulla Vaara
HHJ, osastonsihteeri, eläkeläinen
puh. 044 298 5607
ulla.vaara@lh.lahti.fi

Varajäsen:
Marju Markkanen
KT, rehtori, toiminnanjohtaja
puh. 040 587 5557
marju.markkanen@gmail.com

Jäsen:
Anneli Viinikka
kodinhoitaja, eläkkeellä
puh. 03 787 5571
viinikka.anneli@gmail.com

Varajäsen:
Minna Lampinen
yksityinen perhepäivähoitaja
puh. 044 554 6414
minna.lampinen@lh.lahti.fi


Maakuntaliiton Tarkastuslautakunta

Varapuheenjohtaja:
Pasi Karjalainen
muovityöntekijä, yrittäjä
puh. 040 777 1245
pasi.karjalainen@lh.lahti.fi
korinfoto@gmail.com


Päijät-Hämeen Maakunnan yhteistyöryhmä

Puheenjohtaja:
Pekka Komu
kehittämispäällikkö
puh. 040 741 3299
pekka.komu@gmail.com


Päijät-Hämeen Hyvinvointikuntayhtymän hallitus

Varapuheenjohtaja:
Maria Mäkynen
koulutuksen asiantuntija
puh. 040 529 8113
maria.makynen@tsl.fi

Varajäsen:
Hanne Savolainen;
omavalmentaja, luottamusmies, HHJ
puh. 050 549 9836
hanne.savolainen@gmail.com


Päijät-Hämeen Hyvinvointikuntayhtymän yhtymäkokous

Puheenjohtaja:
Anneli Viinikka
kodinhoitaja, eläkkeellä
puh. 03 787 5571
viinikka.anneli@gmail.com

Varajäsen:
Inga-Maija Hyppölä
eläkeläinen
puh. 040 707 6151
ingahyppola@gmail.com

Jäsen:
Kimi Uosukainen

opiskelija, Demarinuorten vpj.
puh. 040 960 7210
kimi.uosukainen@gmail.com

Varajäsen:
Merja-Liisa Norjava
ET psykoterapeutti
puh. 040 518 4264
merja-liisa.norjava@hotmail.com


Päijät-Hämeen Hyvinvointikuntayhtymän hyvinvoinnin ja terveydenedistämisen lautakunta

Jäsen:
Kimi Uosukainen

opiskelija, Demarinuorten vpj.
puh. 040 960 7210
kimi.uosukainen@gmail.com

Varajäsen:
Harri Rummukainen
työntutkija
puh. 040 506 0942
harri.rummukainen@saunalahti.fi


Päijät-Hämeen Pelastuslaitoksen johtokunta

Jäsen:
Venla Räty
sijoitusasiantuntija
puh. 050 422 6542
venla.raty@gmail.com

Varajäsen:
Mervi Kaino
Lähihoitaja, sosionomi, päihdetyöntekijä
mervi.kaino@gmail.com


Hämeen Poliisilaitoksen neuvottelukunta

Varapuheenjohtaja:
Inga-Maija Hyppölä
eläkeläinen
puh. 040 707 6151
ingahyppola@gmail.com

Varajäsen:
Riitta-Raakel Alatalo
puh. 040 078 6748
alatalo.rrea@gmail.com

Jäsen:
Mervi Kaino

Lähihoitaja, sosionomi, päihdetyöntekijä
mervi.kaino@gmail.com

Varajäsen:
Jammie Rautio
merkonomi
puh. 045 265 9940
jammeditha.rautio@kolumbus.fi


Kiinteistötoimitusten uskotut miehet

Jäsen:
Tuula Kivimäki
laitoshuoltaja
puh. 050 441 0309
tuula.kivimaki@outlook.com


Käräjäoikeuden lautamiehet

Jouni Ikonen
elektroniikka-asentaja, eläkeläinen
puh. 044 595 8973
jouniikonen@hotmail.com

Tuula Kivimäki
laitoshuoltaja
puh. 050 441 0309
tuula.kivimaki@outlook.com

Jammie Rautio
merkonomi
puh. 045 265 9940
jammeditha.rautio@kolumbus.fi

Janne Siltanen
opiskelija, sosionomi (AMK) / insinööri (AMK)
puh. 050 411 5474
janne.t.siltanen@gmail.com


Ladec Oy:n hallitus

Jäsen:
Sanna Virta
projektikoordinaattori, FM
sannavirta@gmail.com


Lahden konservatorio Oy

Jäsen:
Tomi Lähde
muovityöntekijä
tomi_lahde@yahoo.com

Jäsen:
Jaana Tervo
luottamusmies, myyjä
jaanatervo83@gmail.com


Päijät-Hämeen Ajoharjoittelurata Oy:n hallitus

Jäsen:
Antti Toijanaho
työsuojeluvaltuutettu
puh. 040 718 7280
antti.toijanaho@gmail.com


Lahden Rudolf Steiner-koulun johtokunta

Jäsen:
Miika Toivonen
Fysioterapeutti (AMK), liikunnanohjaaja

Varajäsen:
Kimmo Puunenä
kanttori, yksityisyrittäjä
puh. 040 590 0820
kimmo.puunena@yahoo.com


Lahden Rudolf Steiner-koulun talo Oy

Jäsen:
Milla Varunki
tradenomi


Lahden Yhteiskoulun johtokunta

Jäsen:
Virpi Sorsa
FT, YTM, Hanken
puh. 050 376 1721
virpi.sorsa@icloud.com


Koulutuskeskus Salpaus -kuntayhtymän hallitus

Puheenjohtaja:
Jetta Laakso
prepress koordinaattori, HHJ
puh. 050 910 4215
jetta.laakso@lh.lahti.fi

Varajäsen:
Hanne Savolainen;
omavalmentaja, luottamusmies, HHJ
puh. 050 549 9836
hanne.savolainen@gmail.com

Jäsen:
Antti Laaksonen
rehtori, eläkkeellä
puh. 041 435 2701
alaakson56@gmail.com


Koulutuskeskus Salpaus -kuntayhtymän yhtymäkokous

Jäsen:
Sara Etola
restonomi
sara.etola@gmail.com

Varajäsen:
Anja Sagulin
restonomi AMK
puh. 040 066 2906
anja.sagulin@gmail.com

Jäsen:
Kari Lempinen
tuntiopettaja
puh. 04 080 0657
karilempinen2@gmail.com

Varajäsen:
Taito Rinteelä
eläkeläinen, vahtimestari


Wellamo-Opiston johtokunta

Puheenjohtaja:
Janne Virtanen
erikoistuva lääkäri
virtanen.janne@gmail.com

Varajäsen:
Jari Hartman
ammattimies
puh. 050 382 4990
jari.hartman@phnet.fi

Päijät-Hämeen lentokenttäsäätiö

Jäsen:
Antti Toijanaho
työsuojeluvaltuutettu
puh. 040 718 7280
antti.toijanaho@gmail.com


Vammaisneuvosto

Jäsen:
Seppo Mustonen
tradenomi, eläkeläinen
seppomustonen24@gmail.com

Varajäsen:
Jouni Ikonen
elektroniikka-asentaja, eläkeläinen
puh. 044 595 8973
jouniikonen@hotmail.com


Vanhusneuvosto

Puheenjohtaja:
Inga-Maija Hyppölä
eläkeläinen
puh. 040 707 6151
ingahyppola@gmail.com

Varajäsen:
Ulla Koskinen-Laine
graafinen suunnittelija
puh. 040 084 2837
ulla@kinoiiris.com


Lahden Vanhusten Asuntosäätiö

Puheenjohtaja:
Pertti Merenluoto
hallintojohtaja
puh. 050 518 4510
pertti.merenluoto@gmail.com

Varajäsen:
Markku Marjamaa


Radio- ja TV-museosäätiön valtuuskunta

Jäsen:
Helli Jalas


Radio- ja TV-museosäätiön hallitus

Jäsen:
Pasi Sadinmäki
ohjaaja
juunas28@hotmail.com


Villähteen Liikekeskus Kiinteistö Oy

Jäsen:
Eila Lampio
kustannuslaskija, eläkkeellä
puh. 040 503 9541
eila.lampio@phnet.fi


Lahden Tennis- ja Squashkeskus Oy

Jäsen:
Vesa Lindfors
sähköasentaja
puh. 040 060 5900
vesa.lindfors@pp2.inet.fi


Eteläisen Päijät-Hämeen maaseudun kehittämisyhdistys, Etpähä ry:n hallitus

Jäsen:
Mirja Jerndahl

eläkeläinen

Varajäsen:
Rauno Grönroos
eläkeläinen
puh.  040 079 8131
rauno.gronroos@phnet.fi