skip to content

Kunnallisjärjestö keskeinen kunnallispolitiikan vaikuttaja

Lahtelaiset sosialidemokraattiset perusyhdistykset muodostavat kunnallisjärjestön. Kunnallisjärjestön päätösvaltaa käyttää niiden sääntöjen mukaan edustajisto, joka päättää mm. sosialidemokraattisen kunnallispolitiikan linjasta. Kunnallisjärjestöt ovat keskeisiä kunnallispolitiikan vaikuttajia. Kunnallisjärjestö tekee esitykset SDP:n ehdokkaista eri kunnallisiin luottamuselimiin. Lisäksi kunnallisjärjestö vastaa myös Lahden alueella tapahtuvista vaalivalmisteluista.

SDP:llä on yhteensä 115 kunnallisjärjestöä. Niiden tarkoituksena on liittää yhteen kaikki kunnassa olevat puolueen perusyhdistykset. Sosialidemokraattinen toiminta Lahdessa tapahtuu pääasiassa:

  • Perusyhdistyksissä, joihin puolueen jäsenet kuuluvat
  • Kunnallisjärjestössä, jotka ovat perusyhdistysten yhteiselimiä
  • Valtuustoryhmässä, johon kuuluvat kaikki SDP:n valtuutetut
  • Kunnanhallitusryhmässä, johon kuuluvat SDP:n kunnanhallitusten jäsenet
  • Lautakuntaryhmässä, johon kuuluvat SDP:n kunkin lautakunnan jäsenet

Kunnallisjärjestön puheenjohtajana toimii kunnallisjärjestön hallituksen puheenjohtaja.

Kunnallisjärjestön hallitus 2018

Heikki Moilanen, puheenjohtaja,
puh. 040 548 8032, simson043@gmail.com

Eija Sintonen, varapuheenjohtaja
puh. 040 530 7951, sintoneneija@gmail.com

Mirja Jerndahl, sihteeri,
puh. 040 076 9610, mirja.jerndahl@saunalahti.fi

Pekka Sillanmäki, varasihteeri
puh. 040 752 1569, pekka.sillanmaki@rondom.fi

Pertti Merenluoto, taloudenhoitaja,
puh. 050 518 4510, pertti.merenluoto@gmail.com

Jäsenet:

Jari Hartman,
puh. 050 382 4990, jari.hartman@phnet.fi

Sirkku Hildén, valtuustoryhmän puheenjohtaja
puh. 050 327 2691, sirkku.hilden@gmail.com

Marko Kauko,
puh. 040 505 9515, marko.kauko@elisanet.fi

Pekka Komu,
puh. 040 741 3299, pekka.komu@gmail.com

Eila Lampio,
puh. 040 503 9541, eila.lampio@phnet.fi

Jussi Lanu,
puh. 040 514 9459, jussi.lanu@phnet.fi

Kari Lempinen,
puh. 0400 800 657, kari.lempinen@posti.com

Harri Rummukainen,
puh. 040 506 0942, harri.rummukainen@saunalahti.fi

Tomi Sairomaa,
puh. 050 543 5871, tomi.sairomaa@gmail.com

Neea Similä,
puh. 040 506 7979, neea.simila@gmail.com

Kimi Uosukainen,
puh. 044 777 0561, kimi.uosukainen@gmail.com

Ulla Vaara,
puh. 044 298 5607, ulla.vaara@lh.lahti.fi

Anneli Viinikka,
puh. 045 135 3015, viinikka.anneli@gmail.com

Facebook Twitter Liity jäseneksi


 
Hämeenkatu 7, 15110 Lahti | puh. 050 599 7837 | toimisto[at]lahdendemarit.fi